שפת הפרחים

משלוחי מתנות בבת ים
31 במרץ 2020
עיצוב פרחים להצעת נישואין
1 ביוני 2020

שפת הפרחים

אנחנו שולחים פרחים למי שאנחנו אוהבים, למי שאנחנו רוצים להשתתף בשמחתו, בבשורה טובה שקיבל או לקראת יומולדת וחג. לעתים אנו שולחים פרחים בכדי לעודד, לשבח, להוקיר ולהודות. לכולנו ברור שפרחים נושאים איתם מסר, ולעתים זר פרחים שווה יותר מאלף מילים.

בכמה משירי האהבה היפים בעברית מופיעים פרחיםומתבקש להזכיר כאן את השורה המוכרת כל כך – "דבר אלי בפרחיםאהובי!" (מילותיו של אורי אסף). ברור לנו שאפשר לדבר בפרחיםוכי פרחים מביעים אהבהשמחה וחגיגיותומה עוד הם אומרים

שפת הפרחים – כמעט מדע שלם

בתקופה הויקטוריאנית בבריטניהלאורך מרבית המאה ה-19, התפתחה תורה שלמה ופופולרית של ביטוי והבעה באמצעות פרחיםשפה זו קרויה "שפת הפרחים", והיא אפשרה בזמנו לבטא תחושות ורגשות שאי אפשר היה לבטא או לא מקובל היה לומר באופן מילולימאחורי כל מין של פרח או צירוף של כמה מינים לזר עמדה משמעות מסוימתהפרחים והשילובים בינהם הפכו למעין קודים וסמליםויצרו ערוץ נוחמכובד ומהוגן לביטוישאינו נזקק למילים מפורשותשפת הפרחים התפתחה בתרבות המערבית למעשה לאורך מאות שניםועדויות לכך מצויות באמנות של ימי הבינייםשבה נראים קדושים נוצרים מלווים בפרחים שמסמלים את תווי האופי שלהםעוד עדות לסמליות הפרחים אפשר לראות בשידוך שבין פרח הנרקיס לבין דמותו של נרקיסוס היהיר והמאוהב בעצמו מן המיתולוגיה היוונית הקדומהבתקופה הויקטוריאנית שוכללה השפה ופרחים ניתנו לרוב בזרים קטניםכמתנהאמצעים נוספים ל"דיבורבפרחים היו באמצעות צילום שלהםציורתיאור הפרח או הזר במכתב וכן הלאה.

מ"אני אוהב אותךועד "תזהר ממני!" – היכרות עם השפה הסמלית של הפרחים

כיום אנו נוהגים להביא פרחים במקרים של חגשמחהכמחווה של אהבה ורגש או כגילוי של תודה והערכהשפת הפרחים של פעם היתה עשירה ומגוונת בהרבהוהפרחים השונים סמלו גם תחושות מורכבות יותרמשפטים שלמים ואף רגשות שליליים כדוגמת קנאהכעס ושנאה.

את ההיכרות עם שפת הפרחים נתחיל בכמה דוגמאות למשמעויות של פרחים:

 • ורדים ובמיוחד ורדים אדומיםמסמלים אהבה ותשוקהורדים הם דוגמא למין של פרח שכל צבע שלו טעון במשמעות אחרתכך למשלורדים ורודים מסמלים יופיוורדים צהובים מסמלים ידידות ונאמנות.
 • פרחי היסמין הקטנים והלבני מפיצים ריח נפלא ומסמלים חן ועדינות.
 • פרחי טוליפ צבעוניםמסמלים אהבת נצח.
 • חמניות מסמלות יהירות וכבוד
 • פרחי השקדיה הורודים לבנים מעבירים מסר של תקווה.
 • פרחי הלילך הסגולים סמלו אהבה ממבט ראשון אוהבי השירה בודאי זוכרים את השורה הנהדרת אודות האוהבים מן השיר "פרח הלילך", שאינם זקוקים למליםכל עוד פורח הלילך.

מסרים מורכבים מעט יותר הובעו באמצעות שילובי פרחים או מיני פרחים מסוימים שזכו לפרשנות סמלית עשירהכך למשלפרח של ציפורן העביר את המסר – "אני מצטער שאינני נמצא איתך". אם רצית להזהיר מישהוהיה עליך לשלוח פרח של ביגוניהיקינתונים צהובים סמלו קנאה עזהפרחי המרגנית שדרו מסר של תרמית ובגידה ופרחי צבעוני צהובים הביעו מסר של אהבה נכזבת.

מסרים נוספים בפרחים

אם עד עתה התרשמתם וטרם התבלבלתם משפע הסימניםנוסיף כאן עוד כמה עובדות מעניינות:

 • בשפת הפרחים הויקטוריאנית המשמעות הסמלית של מיני הפרחים לא היתה קבועהניתן היה לשנות את המסר שמעביר הפרחואף להפוך אותה לגמרי למשל
 • ממשמעות של אהבה למשמעות של שנאה באמצעות החזקה שלו ביד השניהשילוב עם פרח נוסף וכן הלאה.
 • לכל אחת מהמדינות המרכיבות את ארצות הברית יש פרח שמאפיין אותה כך למשלמדינת ניו יורק מתאפיינת בוורדים.
 • גם לחודשי השנה הלועזיים ישנם פרחים המאפיינים אותם סיגליות ורקפות מאפיינים את חודש פברוארפרחי הליליות שושנים משודכים לחודש מאיופרחי הורד לחודש יוני.

בחירת הזר לפי הרגש ומצב הרוח

אספנו עבורכם כמה המלצות לזרי פרחים, שיעבירו את הרגש והמסר הנכון:

 • זר ורדים אדומים משדר מסר של אהבה ורומנטיות, ומתאים לאירועים כמו יום האהבה, יום נישואין או כמחווה רומנטית לאהוביכם. אם תרצו להוסיף מסר נוסף, נשזור עבורכם עלים ירוקים, המסמלים צמיחה ושגשוג או גיפסניות לבנות, המעבירות מסר של רוך ועדינות.
 • זר של גרברות וכריזנטמות בגוונים של כתום וצהוב מתאים כזר תודה או הוקרה, למשל למרצה או מורה בסיום קורס, או לעובד שיוצא לגמלאות.
 • סידור פרחים של שושנים צחורים בשילוב עם פרחים לבנים נוספים יכול להתאים לאירוע חגיגי ומכובד, כדוגמת חתונה, בר מצווה, או יומולדת 80 לסבתא.

אנו בפרחי טוליפ נשמח להתאים לכם פרחים ש"מדבריםבשפה שלכםומעבירים בדיוק את המסר שתרצו!

Translate »