כמו רקפות בין הסלעים

אדנית התבלינים – ריחות וטעמים לימוניים – צמחים מועילים וריחניים שכדאי להכיר!
12 בדצמבר 2019
אדנית התבלינים – צמחי תבלין ותה שנעים להכיר!
12 בדצמבר 2019

כמו רקפות בין הסלעים

לפרחים נוכחות טבעית וממשית בחיינו, גם בימים הלא פשוטים שעוברים עלינו. הם צבעוניים, מאירים את סביבתם בכתמים עזים ומפיצים סביבם ריחות נעימים. אם לא די בכך, פעמים רבות משמשים הפרחים גם כסמל לתכונות נאצלות ולביטוי של רגשות עמוקים. הפרחים יכולים להיות שליחים של הבעת הערכה והוקרה, של הבעת תודה על דאגה, של איחולי התחלה חדשה וטובה יותר ועוד.

בימים האחרונים התנגן ברדיו שירו של אריאל הורוביץ, שנכתב בימי עמוד ענן, אך נשמע אקטואלי גם עכשיו:

"בין הצפירות בכביש לרחובות המלוכלכים
בין משפחות הפשע לטלוויזיה השטחית
כמו רקפות בין הסלעים
הפנים היפים של הארץ מתחבאים…

וכשהיא לפתע צריכה
שמישהו ישכב בבוץ בתוך שוחה
לא תאמין איך הם מופיעים
כמו רקפות בין הסלעים ".

השימוש בדימוי של רקפת אינו מקרי. הרקפת פורחת בין סלעים, באזור שאינו נראה מתאים לפריחה בשל מיעוט האדמה. צורת הפריחה שלה, עם הגביע הפונה כלפי מטה, מקנה לה נופך של ביישנות וצניעות. בימי שגרה אנו קוראים בכותרות על מעשי שחיתות ועל מיני פשעים וצרות ונדמה שהארץ מלאה פושעים. אבל בימי לחימה, מסתבר לנו שהארץ מלאה רקפות – אנשים טובים ומסורים: החיילים הצעירים שהסתערו על היעדים; המילואימניקים שעזבו בית ומשפחה והתייצבו למילוי המשימה; האנשים שאספו תרומות לחיילים; אלו שאירחו את תושבי הדרום בביתם או התגייסו בדרכים שונות לסייע לקשישים או לילדים בדרום לעבור את הימים הקשים; ההמונים שביקרו את הפצועים, והרבים עוד יותר שחלקו כבוד אחרון לחיילים הבודדים; כל אלו הם הפנים היפות של הארץ.

פרח הוא גם דימוי לתרופה וסמל למסירות והקרבה, כמו למשל באגדת הילדים "פרח לב הזהב". טיפוח פרח הוא ביטוי למסירות ואהבה, כמו סיפור הקשר בין הנסיך הקטן לשושנה שלו. "הזמן שהקדשת לשושנה שלך הוא המשווה לה חשיבות כה רבה… כי הדבר החשוב באמת סמוי מן העניין" – כך מלמד השועל את הנסיך הקטן (בספרו של סנט-אכזופרי).

הימים הקשים שעברנו לימדו אותנו מה הם הדברים החשובים באמת – לא מצבנו החומרי ולא רכישותינו האחרונות, אלא הדברים שאכן סמויים מן העין: הדאגה לשלום יקירינו, המסירות של הרעים לקרב, העמידה האיתנה של האזרחים בעורף, של תושבי האזורים שהיו תחת אש, של נשות הלוחמים שנשאו בעול הטיפול בילדים ובבית.

זה הזמן לשלוח ליקירנו פרח או זר פרחים כדי להביע את רגשות ההערכה והכרת התודה. אם אתה חייל או את חיילת, שיצאו מאזורי הסכנה אך טרם הגיעו הביתה, שלחו להורים זר פרחי קיץ צבעוני קטן או זר גרברות בשלל צבעים, לומר להם תודה על ימי הדאגה ולעודד אותם לנשום עמוק את ריח הפרחים, לנשום לרווחה על שובכם בשלום.

אם אתה מילואימניק או איש צבא קבע בעל משפחה ונעדרת מהבית כמה שבועות, תוכל לשלוח לאשתך זר קאלות הדורות, לסמל את החוסן שהפגינה בהיעדרך ולאות הוקרה על הגבורה בה נשאה בעול הטיפול בילדים ובבית, לעתים באזור שהוא עצמו תחת אש.

אם אשתך או חברתך הייתה מגויסת, שלח לה סידור ורדים אדומים בסלסלה עם סרט קישוט לבן כדי להביע את אהבתך וגעגועיך.

לבני משפחתכם הגרים בדרום ונאלצו לשהות רחוק מביתם כמה שבועות, שילחו זר חמניות שיאיר את רגעי שיבתם הביתה באור השמש העז. אם אתם מבקרים בני משפחה שלא ראיתם כמה שבועות עקב המצב, הביאו אתכם זר גדול וצבעוני, שיביא שמחה, רעננות ותחושת רוגע.

אם החמצתם אירוע משפחתי או שהאירוע בוטל או נדחה עקב המצב, זה הזמן לשלוח לבעלי השמחה סידור פרחים חגיגי, לציין את שובם של השמחה וימי החגיגות לחיינו. כמה פרחי ציפור גן עדן במרכז הזר יסמלו את החוסן שלנו ואת יכולתנו לשוב לחיי השגרה ולחגוג את השמחות המשפחתיות.

אם בן משפחתכם חס וחלילה נפצע באירועי צוק איתן, וסוף סוף חזר לביתו לתקופת החלמה והתאוששות, האירו את הבית ושמחו אותו עם זר גרברות אדומות וחרציות סגולות; שילוב צבעים זה הוא דרמטי ומשרה אופטימיות.

תנו לעצמכם זמן לשוב לשגרה. אפשר לפתוח במבצע או להכריז מלחמה תוך יום, אבל החזרה לשגרה היא תהליך ממושך. לוו את התהליך במחוות קטנות של משלוחי פרחים ליקיריכם, כדי לציין כמה הם חשובים לכם. וכמו שאמר הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ: מי ייתן שבחורף הזה, כשנשמע את הצירוף "דרום אדום", נדע שהכוונה לפסטיבל פרחי הכלנית באזור ולא לאזעקת צבע אדום.

Translate »