ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק ב'

ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק א'
12 בדצמבר 2019
שפת הצבעים – מהי המשמעות של צבעי הפרחים?
12 בדצמבר 2019

ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק ב'

ייבוש פרחים הוא פעילות כיפית שתוצר משמח בסופה. במאמר הקודם – ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק א', עסקנו בייבוש פרחים באמצעות לחץ, ייבוש בתלייה באוויר וייבוש על ידי הצמאה. במאמר הנוכחי נרחיב אודות ייבוש באמצעות שימוש במיקרוגל הביתי וייבוש לשם קבלת מראה ייחודי של עורקי הצמח. את שיטות הייבוש השונות תוכלו ליישם בקלות באמצעים ביתיים פשוטים, ואת הפרחים המיובשים תוכלו לשמור למשך שנים ארוכות ולשלבם ביצירות אמנות מעשה ידיכם או בזרי פרחים מעוצבים.

ייבוש פרחים באמצעות מיקרוגל

ייבוש פרחים במיקרוגל מאפשר לשמר פרחים רגישים כדוגמת ורדים, כריזנטמות (חרציות) וצבעונים. לשם ייבוש פרחים במיקרוגל יש להצטייד מבעוד מועד בשני חומרים:
ג'ל סיליקון: קרוי גם "סיליקה-ג'ל", ניתן לרכישה בחנויות פרחים.
ספריי אקריליק, אותו ניתן להשיג בחנויות למלאכת יד.
בחנות הפרחים מומלץ לבחור בפרחים יפים ורעננים. בבית יש לבחור בקערה או בכלי עמידים לשימוש במיקרוגל, מרווחים דיים על מנת להכיל את הפרחים לייבוש. את תחתית הכלי הנבחר יש למלא בשכבה של סנטימטר-שניים מג'ל הסיליקון. בשלב הבא יש להניח את הפרחים עם הגבעולים מטה והתפרחת כלפי מעלה. מעל התפרחת יש לפזר בזהירות ג'ל סיליקון נוסף. ג'ל הסיליקון סופח נוזלים ומסייע לייצב את הפרחים. כעת יש להפעיל את המיקרוגל למשך זמן של מספר דקות, בטמפרטורה נמוכה, ולבדוק מפעם לפעם את מצבם. הפרחים צריכים להתייבש אך לא לקמול, ואם נדמה שהם מאבדים מצורתם וקמלים, כדאי להנמיך את חום הייבוש, ולאפשר למים להתאדות מהם לאט לאט.

כאשר הפרחים יבשים, יש לכסות את הכלי, ולהשאיר פתח קטן ליציאת אוויר, למשך יממה. כעבור עשרים וארבע שעות ניתן להבריש את עלי הכותרת בעדינות משאריות הסיליקה, עם מברשת (אפשר להשתמש במברשת שניים, למשל), ולרסס אותם בספריי אקריליק, לשם עיצוב ושימור סופי. אם אינכם מעוניינים להשתמש במיקרוגל, ניתן לייבש את הפרחים בתוך קופסת קרטון או כלי אחר המאפשר נידוף של נוזלים, במקום קריר ויבש, ולאורך מספר ימים. פרחים שיובשו באמצעות סיליקה ג'ל במיקרוגל (או באוויר) יכולים להישמר לאורך שנים.

ייבוש פרחים במיקרוגל

ייבוש פרחים וחלקי צמח בשיטת ה"השלדה"

בשיטה זו מייבשים את הצמחים כך שלאחר הייבוש נותרים רק עורקי הצמח או הפרח. התוצאה היא עדינה ומרשימה – מתקבלים מעין עלים או גבעולים בעלי מראה שברירי ומיוחד, והם מתאימים במיוחד לשילוב בזרי עד או בסידורי פרחים. על מנת להשיג גבעולים או עלים שלודים, יש לבחור בצמחים מתאימים וחזקים כדוגמת סברס (צבר), רוסקוס או פיקוס. ישנן מספר דרכים להגיע לתוצאה של שלדי עלים: באמצעות חומרים מיוחדים, באמצעות מים או באמצעות חול. אנו נתמקד בשתי השיטות הפשוטות יותר לביצוע באמצעים ביתיים.

השלדה במים נעשית כך: יש לטבול את הגבעולים והעלים בכלי מים למשך מספר שבועות (חודש עד חודש וחצי). את הטבילה יש לעשות כך שתחתית הגבעולים באוויר למעלה, מחוץ למים, וראשי הגבעולים כלפי מטה. במהלך הזמן, יירקב החומר הצמחי וינשור לאט לאט לתוך המים. עם הזמן, יוותר רק השלד של הצמח. בשלב זה, יש להוציא את הגבעולים מן המים ולשטוף בעדינות במים קרים. לאחר השטיפה יש להניח את הגבעולים לייבוש. שיטה זו מומלצת לביצוע עם ענפים של צמח הרוסקוס.

לשם ייבוש באמצעות חול, מומלץ להשתמש בחלקי צמחים בשרניים במיוחד, כדוגמת סברס. בשיטה זו, קוברים את חלקי הצמח בבור בתוך חול יבש, במקום יבש שאינו צפוי להירטב (ועל כן מומלץ לעשות זאת בעונה החמה או תחת מחסה). עם הזמן, נעלמת הרקמה הרכה והבשרנית, ונותרים רק עורקי הצמח. בשלב הזה, ניתן לשלוף את הצמח המיובש מן האדמה, לשטוף קלות, לייבש ולהשתמש לקישוט.

ייבוש פרחים "השלדה"

אנו בפרחי טוליפ נשמח לסייע לכם לבחור את הפרחים והצמחים המתאימים לייבוש אמנותי. התוצאה משמחת, עדינה ומוסיפה חן ויופי לכל בית וחלל.

בהצלחה!

Translate »