ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק א'

רעיונות למתנה לצד זר פרחים
12 בדצמבר 2019
ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק ב'
12 בדצמבר 2019

ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק א'

זר פרחים מכניס שמחה, רעננות וצבע לכל חלל ובית. פרחים מיובשים הם פרחים שעברו תהליך ייבוש או חניטה, והם עשויים לעמוד כזר בפני עצמם או להשתלב בסידור של פרחים טריים. בתקופה הויקטוריאנית בבריטניה היה העיסוק בייבוש פרחים ובשפת הפרחים מפותח וטרנדי במיוחד. כיום, ייבוש פרחים נעשה כתחביב או בצורה מסחרית, ותוצרי הייבוש ניתנים לשימוש לאורך זמן רב. ישנן סיבות רבות לייבוש פרחים: לשם קישוט ועיצוב, לשם מזכרת, לשם שילוב במלאכת יד או בפריטים דקורטיביים שונים כאהיל, נר או תמונה וכן הלאה. לפניכם מדריך מקיף לאומנות ייבוש הפרחים באמצעים ביתיים ופשוטים.

שיטות שונות לייבוש פרחים וצמחים

השיטה הפשוטה והמוכרת ביותר לייבוש פרחים היא להניחם בין דפי ספר עבה, או בין שני דפים תחת ערימת ספרים כבדה. בשיטה זו, תוך שבוע-שבועיים מתקבלים פרחים מיובשים שטוחים, המתאימים לשימושים במלאכות יד שונות: הכנת תמונות או כרטיסי ברכה, שילוב בתמונה לקישוט הקיר וכן הלאה. שיטות נוספות לייבוש פרחים באמצעים ביתיים, פרט לשימוש בלחץ או כבישה בין ספרים, הן ייבוש פרחים באוויר, ייבוש באמצעות תנור מיקרוגל ביתי וייבוש בעזרת חומרי שימור.

ייבוש פרחים

ייבוש פרחים באמצעות לחץ

ייבוש פרחים בלחץ (Pressing) היא שיטה קלה ופשוטה יחסית. בשיטה זו מתקבלים פרחים מיובשים "מגוהצים" ושטוחים, והם אינם מסתלסלים או מצטמקים. השיטה מתאימה לייבוש צמחי שרך, עלים, פרחים שטוחים כדוגמת אמנון ותמר, פרחי בר ועלי כותרת בודדים. בשיטה זו יש להשאיר את הפרחים ללא מים, עד שניכר שהם מתחילים לאבד נוזלים ולנבול. בשלב הזה, הפרחים גמישים ונוחים לסידור. יש לחתוך את גבעולים הפרחים, להניח אותם בעדינות וללא קפלים בין שני דפי נייר סופג או נייר רגיל, ולהניחם בין דפי ספר עבה וכבד או בתוך מכבש פרחים. על מנת לשוות לפרחים או לעלווה ולגבעולים צורה מסוימת, ניתן להשתמש בנייר דבק, ולעצב את המראה טרם הייבוש. הייבוש בשיטה זו יכול להמשך בין ימים לחודשים. מומלץ להשאיר את הפרחים לייבוש ולכבישה משך זמן ארוך, מאחר וכך נשמרים הצבעים שלהם טוב יותר. שימו לב כי הצבעים המקוריים עשויים להשתנות בתהליך הייבוש בלחץ. פרחים ורודים, כתומים או צהובים שומרים על הגוון המקורי. פרחים אדומים מקבלים גוון חום או בורדו. פרחים לבנים מצהיבים או מקבלים גון בז'. עלים ירוקים דוהים, מצהיבים או הופכים חומים. עלי שלכת שנאספו לאחר הנשירה עשויים לשמור על צבעיהם החזקים.

ייבוש פרחים באוויר

ייבוש פרחים באוויר (Air Drying) הוא השיטה הנפוצה והפשוטה ביותר לייבוש פרחים ביתי, תוך שימור מראה הפרח או הזר. ייבוש באוויר יכול להתבצע באמצעות תלייה הפוכה או באמצעות ייבוש איטי בכלי שבו מים מעטים. לשם ייבוש בתלייה, יש להסיר מן הגבעולים את העלים, מאחר והם צפויים לנבול, להתכווץ ולהתפורר. כעת יש לאסוף מספר פרחים, ליצור אלומות קטנות, ולקשור אותן בתחתית הגבעולים באמצעות חוט. את הזרים הקשורים יש לתלות הפוך, כך שהתפרחות פונות מטה, במקום מאוורר ויבש. מקום מתאים לתליית פרחים לייבוש עשוי להיות מזווה, מרפסת מוצלת או פינת מטבח, הרחק מאזור הכיור או הכיריים (למניעת רטיבות ואדים). זמן הייבוש בשיטה זו משתנה מפרח לפרח, ועשוי להמשך מספר ימים עד שבועיים-שלושה.

ייבוש באוויר בשיטת ההצמאה

שיטה נוספת לייבוש באוויר היא ייבוש בהצמאה. ישנם פרחים שמתייבשים היטב כאשר הגבעולים שלהם טבולים במעט מים. בין הפרחים הללו ניתן לציין את הגיפסנית העדינה, ואת פרחי ההורטנסיה והאברש. אופן הייבוש: יש להשאיר את גבעולי הפרחים בתוך כד עם מים המגיעים עד כסנטימטר או שניים. אין להוסיף מים לאורך תהליך הייבוש, ויש לתת לפרחים לאבד לאט לאט מנוזליהם. בין הפרחים המתאימים לייבוש באוויר ניתן למנות ורדים, פרחי גן עדן, אזוביון, עדעד וליאטריס. באוויר ניתן לייבש גם חלקי צמח אחרים – עלווה ותרמילים/פירות, של צמחים כדוגמת רוסקוס, דגנים שונים, אקליפטוס, שום, פרגים ועוד.

ייבוש פרחים הוא פעילות מהנה וחוויתית, המתאימה למנוסים ולחובבים כאחד. אנו בפרחי טוליפ, נוכל לייעץ ולהמליץ לכם על פרחים המתאימים לייבוש, כמו גם על שיטות ואמצעים הולמים לכל מין צמח.
אנחנו מזמינים אותכם להמשיך לקרוא על יבוש פרחים במאמר ההמשך: ייבוש פרחים – המדריך המלא חלק ב'

בהצלחה!

Translate »