הקשר שבין פרחים להגדלת רווחים בעסק

שדרוג עיצוב המשרד באמצעות פרחים
3 בדצמבר 2019
לקראת החגים – המתנות שהכי כייף לקבל
10 בדצמבר 2019

הקשר שבין פרחים להגדלת רווחים בעסק

הוספת צמחים ופרחים לסביבת העבודה, מסוגלת לשפר את רמת שביעות הרצון של העובדים ואת רמת הפריון שלהם. כך מוכיחים לא מעט מחקרים, כאשר חלק מהמומחים טוענים כי עיצוב משרדי מינימליסטי מייצר לא פעם עובדים אומללים, פשוט כי לפעמים ׳פחות זה באמת פחות׳.

השפעת סביבת העבודה

שום סדנה לפיתוח מנהלים ושום תכנית חדשה לפיתוח ארגוני בהתאם לחזון הארגון, לא יוכלו להביא את השינוי המבורך אם המשרדים יישארו נטולי תמונות, מזכרות, עציצים, פרחים או כל פריט מסיח דעת אחר.

פסיכולוגים טוענים כי משרדים מינימליסטים שכאלה הם ׳המרחב הרעיל ביותר׳ שאליו אפשר להכניס בני אדם. עוד הם אומרים כי עובדים יפגינו ביצועים טובים יותר כאשר יוסיפו עציצים ופרחים לסביבת העבודה שלהם.

יתרונות החיבור לטבע הם אחת הסיבות בגינם ארגונים רבים בוחרים לערוך סדנאות פיתוח לעובדים ולמנהלים הכוללות מגע עם הטבע. זאת, בין אם מדובר בסדנה המשתמשת בפעילויות אתגריות בטבע, ובין אם זו פעילות באמצעות שיטות אחרות המציעות חיבור בלתי אמצעי בין העובדים לטבע, כמו פעילויות המבטיחות לצוות הארגון צמיחה ולמידה בסיועם של סוסים.

סביבה מינימליסטית והשפעתה השלילית

שני פסיכולוגים מאוניברסיטת אקסטר, באנגליה, שחקרו את הנושא במשך עשר שנים, הגיעו למסקנה שכאשר מוסיפים לסביבת עבודה מינימליסטית רק מספר עציצים לחלל המשרד:

 • העובדים מתחילים להפגין רמת פריון גבוהה יותר ב-15%

 • העובדים הופכים למעורבים יותר בסביבת העבודה שלהם

חוקרים מציינים שבמשך השנים לא הצליחו להבין: מדוע הפך הטרנד של משרדים ׳ספרטניים׳ בעיצוב מינימליסטי ו׳דל׳, לכל כך דומיננטי בעולם העסקי?

הם מתארים את ביקוריהם במשרדים רבים שבהם הושקע המון כסף בעיצוב המשרד עם שולחנות עבודה יוקרתיים, וקישוט הקירות בכרזות הקשורות אך ורק לפרסומי החברה, אבל התוצאה הסופית הייתה סביבה דלה להפליא.

למרבה הפלא, כאשר הוכנסו למשרדים שכאלה צמחים או פרחים, וכאשר ניתנה לעובדים הזדמנות לראות משולחנות העבודה שלהם את הצמחים הללו, הביצועים שלהם החלו להשתפר באופן משמעותי.

המומחים ממחישים את תהייתם לגבי הפופולריות של המינימליזם, באמצעות השוואה לעולם החי: ״אם תכניסו נמלה לצנצנת קפה ריקה, או תציעו לגורילה בגן חיות כלוב מינימליסטי ו׳דל׳, הם יהפכו לבעלי חיים אומללים, הם טוענים והמסקנה המתבקשת, תחושתם של האנשים שעובדים בחלל מינימליסטי, אינה שונה מזו של בעלי החיים.

לראות צמח או פרח משולחן העבודה

המדענים מדגישים עד כמה חשוב שכול עובד יוכל לראות צמח כשהוא יושב ליד שולחן העבודה שלו. כאשר אדם עובד בסביבה שיש בה משהו שיגרום לו להיות מעורב פסיכולוגית, הוא הופך לעובד שבע רצון ויעיל יותר.

הנה כמה יתרונות נוספים שקושרים בין צמחייה ופרחים להגדלת רווחי העסק:

 • צמחים מגדילים את המורל של צוות העובדים – מצב הרוח של העובדים יעלה בהרבה כשיהיו מוקפים בסביבה ירוקה ופורחת.

 • צמחים מגדילים את הפרודוקטיביות – כאשר מאפשרים לעובדים ליהנות מהיתרונות של סביבת עבודה הכוללת אלמנטים טבעיים, הם מתחילים להיות הרבה יותר פרודוקטיביים.

 • צמחים מפחיתים היעדרויות עובדים – שיפור סביבת העבודה מצמצם את מחלות העובדים ומקטין את ימי ההיעדרות.

 • סביבה ירוקה מצמצמת את הסחות הדעת במשרד – מחקרים מראים שצמחים יכולים להפחית ב-5% את רעשי הרקע ובכך ליצור חלל המציע יותר מיקוד ופחות הסחות דעת.

 • צמחיה מגבירה את היצירתיות של העובדים – צמחים עוזרים ליצור אווירה שתורמת לחשיבה יצירתית ולמציאת רעיונות ׳מחוץ לקופסה׳.

 • צמחים במשרד כמאבק בביופוביה (חרדה מהטבע) ההולכת וגואה – כשמבלים יותר מדי זמן בסביבות ׳בטון׳, זה מה שקורה לפעמים, מתחילים לפחד מדברים שקשורים לטבע.

 • לאדם קשר מולד טבעי לטבע – מחקרים מעידים על הקשר המולד שיש לבני האדם עם הטבע, קשר אשר זכה לכינוי: ׳ביופיליה׳.

 • צמחים ופרחים מורידים את רמות הלחצים – מחקרים מראים כי עבודה בסביבה המעוצבת עם צמחים, מפחיתה את לחץ הדם ומגדילה את טווח הקשב של העובדים.

 • צמחים בחלל העבודה יעזרו למשוך לארגון כוח אדם מיומן וכישרוני – משרד מעוצב באופן המדגיש את רווחת העובדים, יהיה מקום רצוי לעבוד בו.

 • צמחיה לטובת רווחת הצוות – כאשר אתם מעצבים את המשרד בצמחיה הפועלת למען רווחת העובדים, אתם משקפים לצוות שאכפת לכם מסביבת העבודה ומהרווחה שלהם.

 • מבית לבית – צמחים יעניקו למשרד שלכם תחושה ביתית ומוכרת, מה שיגרום לגישה חיובית של העובדים כלפי מקום העבודה שלהם.

Translate »