איך להאריך את חיי הזר? טיפים לטיפול בזר הפרחים

זרי פרחים – סוגים של זרי פרחים
12 בדצמבר 2019
רעיונות למתנה לצד זר פרחים
12 בדצמבר 2019

איך להאריך את חיי הזר? טיפים לטיפול בזר הפרחים

זרי פרחים מכניסים הרבה צבע, יופי ועניין לחלל הביתי. הם גם מהווים מתנה פופולארית ומקשטים בדרך קבע בתים רבים. עם זאת, פעמים רבות אנו מגלים שזר הפרחים שקנינו לא מכבר אינו מחזיק מעמד זמן רב, והאכזבה רבה. קורה לא פעם שזר הפרחים המשמח, שסדרנו יפה בכד מלא מים, קומל ונובל מהר משציפינו. במאמר שלפניכם נציג טיפים מעולים לטיפול בזר הפרחים באמצעים ביתיים ופשוטים. יישום ההמלצות שלהלן עשוי להאריך את חיי זר הפרחים בימים רבים.

 טיפים לטיפול בזר הפרחים

בתור התחלה, חשוב להזכיר כי טבעם של פרחים שנקטפו ונשזרו לזר לנבול, בסופו של דבר. פרחים שנקטפו ועומדים במי האגרטל, שואבים את המים דרך צינורות מיוחדים המצויים בגבעול הפרח. המים שנקלטו באברי הצמח מתנדפים לאורך הזמן מן העלים, הפרחים והגבעול, וכעבור זמן מה מתחיל הצמח לאבד יותר מים ממה שביכולתו לקלוט. בשלב זה מתחיל הצמח לקמוש, והפרח והעלים מאבדים מצורתם, נשמטים ונובלים. לפניכם אוסף המלצות לשמירה על זר פרחים רענן לאורך זמן.

מיד עם קבלת הזר – כלי הקיבול

זר פרחים צריך לעמוד במים מיד עם קבלתו (ישנם מיני פרחים יוצאי דופן שאין צורך להחזיק במים, למשל – נץ חלב. לגבי כל השאר – המים הכרחיים וחיוניים). רצוי לדאוג להכניס את הזר למים מהר, ולא להחזיקו זמן רב מחוץ למים. במקרה של נסיעה ארוכה, יום חם במיוחד או ציפייה ממושכת, ניתן להחזיק את הזר בתוך צנצנת מים זמנית, כוס חד פעמית מלאה, בד או עיתון ספוג במים, שקית לחה או כל פתרון אחר.
את הפרחים יש להכניס לתוך צנצנת או אגרטל נקיים ורחוצים. שימוש בצנצנת עם מים שעמדו בה זמן מה, או ששמשו זר קודם, עשוי לקצר את חיי זר הפרחים.
מומלץ לשמור את הפרחים בכד או צנצנת מזכוכית או חרס, ולא בכדי אלומיניום או מתכת. בכדי זכוכית שקופים, קל יותר לוודא שהמים נקיים, הגבעולים בפנים והמפלס מספיק.

מי האגרטל

עדיף למלא את האגרטל במים פושרים (ולא במים חמים או קרים מדי, שעשויים לגרום לפרחים למעין "הלם"). יש למלא את האגרטל במספיק מים, כך שהגבעולים יהיו טבולים בהם. ניתן לערבב במים כפית סוכר וכמה טיפות של נוזל אקונומיקה. הסוכר מהווה מקור מזון לפרחים, והאקונומיקה שומרת על צלילות המים ונקיונם. אפשרות אחרת היא להוסיף לאגרטל שקיק של אבקת מזון מסיסה המיועדת לטיפול בפרחים. את האבקה ניתן לקבל עם הזר, בעת קנייתו בחנות. האבקה מכילה סוכרים, מעכבת את ההזדקנות והנבילה של הפרחים, משפרת את יכולתם לקלוט מים וכן שומרת על צלילות וניקיון המים בכד.

טיפול בזר לפני הכנסתו לכד

לפני הכנסתו למים, יש להסיר מן הזר את עטיפות הניילון, הנייר או הבד, וכן את הסרטים ושאר הקישוטים. במקרה שאלו מוסיפים מאוד ואין ברצונכם להיפטר מהם, דאגו להפשיל את העטיפה, כך שלא תשהה בתוך המים.
מומלץ להסיר מן הגבעולים את העלים התחתונים, באזור שאמור להיות טבול במים. עלים בתוך המים הם מתכון בטוח לרקבון וריח רע.
יש לחתוך את קצות גבעולים באלכסון באמצעות סכין נקי וחד. ניתן להשתמש גם במזמרה (אך פחות מומלץ להשתמש במספריים, שכן הם עשויים למעוך את הגבעול). החיתוך האלכסוני חשוב, על מנת לאפשר לפרחים בסיס רחב יותר לשתיית מי הכד, וכן על מנת למנוע חסימה של הגבעולים על ידי תחתית הכד.

היכן למקם את הכד עם זר הפרחים?

פרחים קטופים רגישים לחום ולשמש ישירה, ואלו עשויים לגרום לזר להתייבש מהר. מומלץ למקם את כד הפרחים באזור מואר של הבית או החלל, אך לא בשמש ישירה. כמו כן, לא מומלץ להניח את הכד על מכשיר חם או פולט חום כדוגמת מזגן, טלויזיה, מקרר וכדומה. בהמשך להמלצה הקודמת, פרחים נובלים מהר יותר בחדר מחומם או באזורים בהם הטמפרטורה גבוהה.
במקרה שבו הפרחים נועדו לאירוע כלשהו או עליכם לשמור אותם טריים עד מועד מסויים, מומלץ למקם את הכד ב… מקרר. אם מדובר ביום חם במיוחד, ואתם מעוניינים שהפרחים יישארו רעננים עד מועד האירוע או עד שתגישו אותם, זהו פתרון מצוין (אך לא ליותר מיום-יומיים).

טיפול שוטף בזר הפרחים

כדאי להקפיד על החלפת מי הכד מדי יומיים-שלושה (תלוי בעונה – בקיץ מומלץ לבחור בתדירות הגבוהה יותר). על המים להיות צלולים ונקיים, ובעלי ריח נייטרלי. אם מי הכד נראים עכורים או בעלי ריח מסריח, זהו סימן שיש להחליפם (ובמקרה כזה כדאי גם לשטוף את כלי הקיבול היטב).
כאשר מחליפים את מי הכד, ניתן להסיר פרחים שנבלו, להוציא גבעולים רקובים ולהרחיק מן הגבעולים עלים שכמשו. פעולה זו תותיר את הזר במראה רענן, וכן תאט את תהליך הנבילה והכמישה של שאר הפרחים (חלקי הצמח הנובלים פולטים גז "אתילן", שמעודד ומאיץ את תהליך ה"הבשלה" או במקרה של פרחים – את תהליך הנבילה). אפשרות נוספת היא לקטום עם סכין את תחתית הגבעולים. הגבעולים הטבולים במים "מתעייפים" לעתים כעבור מספר ימים, ומרקיבים. קיצור החלק הרקוב יסייע לרענון הזר.

אנו בפרחי טוליפ נשמח להוסיף עצות וידע באשר לשמירה על זר הפרחים – בהתאם למין הפרחים, לשילובים השונים ולתנאי הבית. מוזמנים לפנות אלינו!

Translate »